Jaka butelka na wodę z wkładem na owoce jest najlepsza?

  • Czy  butelka na wodę z wkładem na owoce może być w ogóle przydatna? 
  • Czy to co i z czego pijemy jest faktycznie aż tak ważne?
  • Jakie korzyści niesie odpowiednie nawodnienie?
  • Jaką butelkę wybrać, aby była wytrzymała, zdrowa i ekologiczna?

Odpowiedź na pierwsze dwa pytania jest stosunkowo prosta – TAK. Szacuje się, że nawet 90% chorób może być wywołanych niewłaściwą dietą, sposobem odżywiania i nawadniania organizmu. Brzmi poważnie i dość przekonywająco prawda?

Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest nieodpowiednie nawodnienie. Regularne przyjmowanie płynów wciąż stanowi wyzwanie dla wielu z nas. Bardzo dużym problemem jest również ich jakość. Na sklepowych półkach królują sztucznie słodzone napoje w aluminiowych puszkach lub plastikowych butelkach. To koszmar dla naszego organizmu, ale także środowiska! 

Tylko co właściwie możemy zyskać poświęcając swój cenny czas na zadbanie aby pić odpowiednio często i wartościowo. Zdecydowanie jest o co “walczyć”. Zdrowa skóra i jelita, eliminacja toksyn z organizmy, więcej energii i lepsze samopoczucie. To tylko niektóre z korzyści jakie odczuje nasz odpowiednio nawodniony organizm ! Aby dowiedzieć się więcej zapraszam również do lektury wpisu coacha dietetycznego Pani Kasi Miszteli – https://kasiamisztela.pl/korzysci-nawodnienie/ . Może zdanie specjalisty okaże się bardziej przekonywujące.

No dobrze, ale jak pomóc sobie w wyrobieniu nawyku odpowiednio częstego sięgania po wartościowe płyny? Prostym i bardzo skutecznym rozwiązaniem jest infuzowanie wody owocami. Błahy trick sprawi, że napój który pijemy jest naturalny, zdrowy i co równie ważne – smaczny! Nie tworzymy również ton zalegającego plastiku chroniąc przy tym środowisko! 

Tylko czy codzienne, samodzielne przygotowywanie wody smakowej może być wygodne…? Oczywiście! Z odrobiną przygotowania to jedynie 5 min! Rozwiązaniem są specjalnie przygotowane w tym celu butelki z wkładami na owoce lub infuzerami. Takie proste rozwiązanie pozwoli Ci mieć zdrowy i naturalnie smaczny napój zawsze przy sobie.  Dodatkowo kiedy tylko uznasz, że potrzebujesz „dolewki”, możesz po prostu zalać owoce ponownie! Proste, zdrowe i niezwykle smaczne! 

Wybór takiej butelki z wkładem na owoce nie jest jednak oczywisty, jednak postaramy się pomóc. Co powinno charakteryzować idealną butelkę na wodę, koktajle czy napary, które wzbogacą Twoją dietę i pomogą cieszyć się zdrowiem? Naszym zdaniem:

  • wpływ na zdrowie ( ilość substancji chemicznych jakie mogą przedostać się z butelki do naszego organizmu)
  • trwałość
  • poręczność i szczelność gwarantujące komfortowe użytkowanie niemalże wszędzie
  • łatwość utrzymania butelki w czystości (możliwość mycia w zmywarce)
  • wpływ na środowisko

Postaramy się omówić najpopularniejsze typy butelek dostępnych na rynku. Wskażemy ich zalety i wady ze szczególnych uwzględnieniem cech wymienionych powyżej. Czas odpowiedzieć na pytanie – jaka butelka z wkładem na owoce jest najlepsza!

Zdrowe wody smakowe – naturalne przepisy na wodę z cytryną

Właściwości zdrowotne cytryny

Czy cytryna jest zdrowa? Na pewno może być wspaniałym wsparciem dla każdego, kto planuje detoks swojego organizmu! Może pomóc w oczyszczeniu z toksyn wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek czy jelit. Zawiera również dość wysoki poziom witaminy C oraz uważana jest za silny przeciwutleniacz, dzięki czemu może zapobiegać powstawaniu wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia się organizmu.  Ma również właściwości antybakteryjne i wspomaga wzmacnianie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.

Dla nieprzekonanych dodam tylko, że pomimo, iż smak cytryny wpływa na rozpowszechnianie opinii o jej rzekomym zakwaszaniu organizmu, jest jednak wprost przeciwnie.  Wszystkie owoce cytrusowe, w tym również cytryna, są bogate w minerały zasadowe, które podwyższają pH krwi, przyczyniając się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej całego organizmu. Myślę, że nikt nie powinien mieć już wątpliwości, ze użycie cytryn do infuzji i przygotowania zdrowej wody smakowej jest doskonałym pomysłem nie tylko ze względów smakowych, ale również zdrowotnych.

W wodach infuzowanych cytryna świetnie komponuje się z: morelami, jagodami, wiśniami, kardamonem, imbirem, nektarynkami,  brzoskwiniami, gruszkami, śliwkami, miętą oraz innymi owocami cytrusowymi

Plastikowa butelka na wodę.

Plastik – butelki, które szkodzą nie tylko Tobie.

 

            Od dłuższego czasu plastik króluje na sklepowych półkach. Butelki z tego tworzywa są lekkie, dosyć wytrzymałe i wygodne. Dlaczego wygodne? Ponieważ jeżeli już ich nie potrzebujemy to po prostu je wyrzucamy. Plastik jest na tyle tanim materiałem, że stał się produktem jednorazowego użytku. Wchodząc do któregokolwiek supermarketu widzimy całe aleje regałów wypełnionych plastikowymi butelkami na wodę. Wygodne – zapewne tak, ale czy zdrowe i proekologiczne ?

Butelki plastikowe są zbudowane w głównej mierze z tworzywa PET czyli politereftalanu etylu. Do produkcji tego materiału wykorzystuje się rozmaite katalizatory w tym między innymi szkodliwy, ciężki metal jakim jest antymon. Co więcej, plastik w niewielkim stopniu ulega rozkładowi, a jego szkodliwe związki przenoszą się do wody, którą wypijamy. Większość plastikowych butelek na wodę dostępnych na rynku są to produkty jednorazowego użytku, w których szkodliwe bisfenole przedostają się do spożywanego napoju.

Najpoważniejszym “grzechem” plastikowych butelek jest fakt, że nawet butelki “wielorazowe” z nazwy okazują się być jednorazowe. Przynajmniej, jeżeli mamy na uwagę własne zdrowie! Butelki te nie powinny być ponownie uzupełniane. Z każdym jej napełnieniem, coraz to większe ilości szkodliwych związków takich jak polipropylen,  nylon, styren czy aldehyd: mrówkowy i octowy oraz bisfenole przedostają się do napoju! Co więcej, po wypiciu wody wewnątrz butelki rozwijają się bakterie i grzyby, które przy okazji kolejnego jej napełnienia przedostaną się do naszego organizmu. Może to spowodować rozmaite, czasem ciężkie choroby.

Plastik jest również bardzo podatny na zmiany temperatury, dlatego czym cieplej tym szybciej zachodzi proces jego rozkładu i tym więcej wspomnianych wyżej związków znajduje się w wodzie. Pod żadnym pozorem nie trzymaj plastikowej butelki na wodę w nasłonecznionym miejscu. Co więcej, do plastikowych butelek  nie możemy wlewać gorących, a nawet ciepłych napojów.

Fakt, że butelki plastikowe są jednorazowe wpływa w ogromnym stopniu na zanieczyszczenie środowiska. Już w chwili obecnej nasza planeta nie radzi sobie z tak dużą ilością plastikowych śmieci. Profesjonalnych spalarni jest po prostu za mało, a wysypiska są rozwiązaniem jedynie prowizorycznym i nie zmniejszają skali problemu. Mnóstwo śmieci ląduje w morzach i oceanach zanieczyszczając środowisko naturalne. Ryby, często przypadkowo połykając plastikowe elementy – giną w morzu plastiku. Niestety nie są to slogany wyciągnięte znikąd. Plastik stał się realnym problemem naszych czasów, z którym zdecydowanie sobie nie radzimy. Dlatego radzimy unikać rozwiązań z plastiku. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu musisz kupić butelkę plastikową to szukaj tych wielorazowego użytku, które dodatkowo mają oznaczenia “BPA Free”. Pamiętaj również aby w przypadku takiej butelki szczególnie uważać na temperaturę jej przechowywania, regularne mycie oraz unikać nasłonecznienia!

Metalowa butelka na wodę.

Metal – trwała alternatywa dla plastiku.

 

         Metal może wydawać się interesującą alternatywą dla plastiku. W końcu takie butelki na wodę są wyjątkowo wytrzymałe, można je używać wielokrotnie i nie mają negatywnego efektu na nasze zdrowie ani środowisko. Czy na pewno ?

Co bardzo ważne – metalowe butelki na wodę możemy podzielić na te zrobione z aluminium, bądź ze stali nierdzewnej. Typ pierwszy jest wyjątkowo lekki i dosyć wytrzymały. Brzmi świetnie, jednak co działa na jego niekorzyść – jest niezdrowy! Aluminium przedostający się do naszego organizmu może być niebezpieczniejszy nawet od plastiku. Aby temu zapobiec część producentów butelek wykłada ich wewnętrzną część plastikową membraną, która zapobiega kontaktowi napoju z metalem. W przypadku takiego rozwiązania wracamy do problemu plastiku, a dodatkowo taka membrana spełnia swoje funkcje tylko wtedy, gdy jest szczelna. W innym wypadku, nasz organizm narażony jest na przyswajanie trującego aluminium. Jeśli koniecznie chcemy kupić butelkę aluminiową to szukajmy membrany z tworzywa, które ma certyfikat BPA Free!

Butelki ze stali nierdzewnej są zdecydowanie zdrowszą alternatywą. Minusem będzie tutaj waga – są cięższe, a także droższe. Zazwyczaj warto jednak dopłacić, gdyż metale będące w składzie stali nierdzewnej przechodzą do wody w minimalnym stopniu, co czyni takie butelki zdecydowanie bezpieczniejszymi. Zdarza się również, że użytkownicy odczuwają nieco metaliczny posmak wody z takich butelek. Są to jednak sytuacje raczej sporadyczne, spowodowane zazwyczaj dość niską jakością użytej stali nierdzewnej. 

Niewątpliwym plusem metalowych butelek na wodę jest ich trwałość, poręczność i możliwość wielokrotnego użytku. Natomiast należy pamiętać, że wszystkie butelki metalowe należy myć ręcznie, gdyż w zmywarce szybko się zniszczą, a membrana w butelkach aluminiowych uszkodzi się. Niekiedy użytkownicy zwracają uwagę również na fakt, że metalowe butelki nie są przeźroczyste. Z pozoru błahostka, jednak w takiej butelce nie widać poziomu napełnienia, a dodatkowo trudniej jest umyć tego typu naczynie. Niewątpliwą wadą metalu jest również fakt, że świetnie przewodzi on ciepło, zatem wlanie gorącego naparu spowoduje, że cała butelka nagrzeje się, a my nie utrzymamy jej w dłoniach.

Szklana butelka na wodę.

Szkło – Delikatność w najzdrowszej formie

 

         Ostatnim typem butelek, są butelki szklane. Kilkadziesiąt lat temu – bardzo popularne. Dziś, po latach odstawienia, znów wracają na sklepowe półki. Szkło ma niewątpliwie wiele zalet. Jest zbudowane z neutralnych zdrowotnie (dla naszego organizmu) materiałów, takich jak krzemiany sodu czy wapnia, a także borokrzemiany. Dlatego pod względem ekologicznym i zdrowotnym szklane butelki na wodę wydają się rozwiązaniem bezkonkurencyjnym.

Butelki szklane podobnie jak metalowe są wielorazowego użytku, jednak w odróżnieniu od nich, szkło można myć zarówno ręcznie jak i w zmywarce dlatego nie narażamy się na rozwój bakterii i grzybów w naczyniu, z którego codziennie pijemy.

Minusem szklanych butelek jest ich ciężar. Są cięższe od butelek aluminiowych czy plastikowych i porównywalnie ciężkie jak butelki stalowe. Najlżejsze butelki plastikowe ważą ok. 100 g. a ich szklane czy stalowe odpowiedniki około 400 g. Czy 300 g różnicy między nimi jest warte naszego zdrowia? To już kwestia indywidualna – oceńcie sami.

Kolejną wadą będzie niewątpliwie ich trwałość – szkło może się pobić. Dlatego przy doborze szklanej butelki tak ważna jest jej jakość – grubość oraz typ użytego szkła oraz samo wykonanie. Butelki z grubego szkła borokrzemowego o podwójnych ściankach powinny wytrzymać upadek nawet z metra wysokości na twardą nawierzchnie. Dodatkowo wielu producentów dodaje w zestawach etui ochronne, które zapewnia dodatkową ochronę zarówno termiczną jak i mechaniczną. Zatem argument, że butelki szklane są nietrwałe jest tylko połowicznie prawdziwy.

Niewątpliwym plusem jest to, że do szklanej butelki swobodnie możemy wlewać gorące napoje. Szkło w o wiele mniejszym stopniu przewodzi ciepło w porównaniu z np. metalem. Warto również pamiętać, że wybierając butelkę ze szkła borokrzemowego o podwójnych ściankach, możemy liczyć na to, że napój wewnątrz butelki utrzyma swoją temperaturę nawet do kilku godzin, a szkło nie wydziela żadnych metali ciężkich ani innych szkodliwych substancji nawet przy 100 stopniach Celsjusza.

Jaką butelkę na wodę wybrać?

 

         Wybór odpowiedniej butelki na wodę nie jest oczywisty, ponieważ każda ma swoje plusy i minusy. Plastik jest stosunkowo trwały i jednorazowy, więc nie musimy się martwić o utrzymanie czystości takiej butelki. Jest jednak najmniej zdrową opcją spośród innych butelek. Metalowe butelki wykonane z aluminium podobnie jak plastik są niezdrowe, jednakże wielorazowe i lekkie. Zaś te wykonane ze stali nierdzewnej są drogie, ciężkie i trudne w zmywaniu, ponieważ są podatne na zarysowania. Szklane butelki mimo najniższej trwałości są zdrowe, bezpieczne dla środowiska i łatwe w zmywaniu. Pamiętajmy jednak, że wybór butelki na wode jest kwestią indywidualną, a najważniejsze aby korzystać z niej jak najczęściej i z przyjemnością !