Kawa w ciąży? Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie w ciąży? Co powinnam pić? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. Najpierw ciekawostka – to małe źródło radości, które właśnie w Tobie rośnie, składa się w ok. 75 – 80% z wody! W miarę wzrostu wartość ta będzie spadała do ok. 65% w pierwszym latach życia, aż do osiągnięcia ok. 60% w dorosłości.

Skąd więc właściwie pochodzi cała ta woda? Oczywiście z płynów, które pijesz, a tym samym dostarczasz je swojemu nienarodzonemu maluchowi. To pokazuje jak ważna jest odpowiednie nawodnienie w ciąży. Zależy od niego nie tylko Twoje zdrowie, ale również zdrowie Twojego dziecka.

Odpowiednie nawodnienie w ciąży – Ile płynów powinnaś przyjmować?

 

Instytut Matki i dziecka w swoim poradniku dotyczącym odżywiania w ciąży zauważa, że średnie zapotrzebowanie na płyny, w tym wyjątkowym okresie, wynosi 2‒2,5 litra dziennie.  Jest to o ok. 300 ml więcej niż przeciętnie. Warto jednak pamiętać, że nie są to wartości stałe i mogą się wahać w zależności od temperatury, wilgotności powietrza, masy ciała oraz tkanki tłuszczowej ciężarnej. Nie bez znaczenia jest oczywiście również aktywność fizyczna.

No dobrze, ale dlaczego picie wody i nawodnienie w ciąży jest w ogóle tak ważne? Powodów jest wiele, poniżej jedynie kilka z nich :

 • Woda pomaga w oczyszczaniu organizmu z wszelkich toksyn zalegających w organizmie, a także przyspiesza trawienie
 • Niedostateczne nawodnienie organizmu kobiety ciężarnej może być przyczyną odkładania się kryształów w moczu i rozwoju kamicy układu moczowego.
 • Również poprzez nawodnienie dostarczasz niezbędnych składników mineralnych do rozwoju Twojego dziecka
 • Może także łagodzić dolegliwości występujące podczas ciąży takie jak wymioty, biegunka czy zaparcia i poprawia ogólne samopoczucie.
 • Przegrzanie i/lub odwodnienie organizmu może skutkować powikłaniami takimi jak np. przedwczesne odklejenie łożyska
 • Niedobór wody może wpłynąć na zmniejszenie ilości wód płodowych, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń w rozwoju i wzrastaniu płodu.

Jak odpowiednio nawodnić organizm podczas ciąży ?

 

Przede wszystkim organizm należy nawadniać regularnie! Pij często, nie dużo. Może się wydawać, że ciągłe sięganie po napój jest uciążliwe, jednak naprawdę warto wyrobić w sobie ten nawyk. Jak sobie w tym pomóc pisaliśmy już w naszym ebooku – oraz artykule dotyczącym wyboru odpowiedniej butelki na wodę.

Pamiętaj również, aby pić niewielkimi łykami. Zmniejszy to ryzyko zachłyśnięcia się. Sięgać po napój należy regularnie. Pragnienie, podobnie jak suche usta, jest jednym z pierwszych oznak odwodnienia organizmu. Symptomy te mogą świadczyć, że organizm utracił już od 2 do 4 % wody.  Pamiętaj o tym i sięgaj po wodę nie tylko kiedy poczujesz suchość w ustach! Przypominamy, dbając o swoje nawodnienie dbasz również o zdrowie swojego malucha.

Kawa w ciąży? Co powinnaś pić aby odpowiednio się nawodnić?

 

            Zgodnie z zaleceniami The Bevarage Guidance Panel nawet do 80 % wszystkich przyjmowanych płynów powinna stanowić woda. Czemu woda? Z kilku powodów. Przede wszystkim dostarcza niezbędnych minerałów, nie zawiera kalorii i jest zdecydowanie najlepiej przyswajalnym przez organizm płynem. A co z tą kawą!? Spokojnie, kawa w ciąży to wciąż temat dyskusyjny, dlatego zasłużył na cały paragraf.

Zatem jaką wodę przyszłe mamy mogą wybrać?  W głównej mierzy powinny kierować się do półek z wodą o stosunkowo niskiej zawartości minerałów. Specjaliści twierdzą, że należy wybierać wodę zawierającą nie więcej niż 500 mg/L minerałów. Kryterium to spełniają niemalże wszystkie wody źródlane oraz niektóre mineralne. Warto jednak zwrócić na to uwagę.

Należy również unikać picia wszelakich płynów gazowanych. Uwolniony dwutlenek węgla rozciąga ścianę żołądka, co stymuluje nerwy docierające do ośrodka pragnienia, powodując mylne uczucie nasycenia, przez co pijemy mniej. Co więcej nadmiar gazów zgromadzonych w organizmie negatywnie wpływa na układ pokarmowy.

Warto zwrócić uwagę również na to jakie minerały zawarte są w wodzie. Szukajmy tej o dużej zawartości jonów magnezu, wapnia i anionów jodu. Wapń wzmacnia kości zmniejszając tym samym ryzyko chorób narządów ruchu, a magnez pozytywnie wpływa na serce. Podczas picia wody w ciąży warto wystrzegać się nadmiernej ilości kationów sodu.

A co z wodą z kranu? Nie należy jej nadmiernie demonizować. W Polsce przez dziesięciolecia jej jakość uległa znacznej poprawie. Obecnie ta wychodząca ze stacji uzdatniania nie odbiega niemalże niczym od dobrej jakości wód źródlanych. Problemem w jej piciu może być natomiast stara instalacja wodociągowa, która pozwala na dostanie się do wody jonów żelaza i miedzi. Te zaś, w nadmiarze, nie wpływają korzystnie na zdrowie. Dlatego decydując się na wodę z kranu warto zaopatrzyć się w filtr węglowy lub dzbanek z filtrem. Po przefiltrowaniu mamy 100% pewność, że to co pijemy jest bezpieczne zarówno dla zdrowia maluszka. Oczywiście zawsze należy pamiętać aby stosować się do zaleceń producenta i odpowiednio często wymieniać filtr.

Co poza wodą pić podczas ciąży?

 

To, że picie wody i odpowiednie nawodnienie w ciąży jest bardzo ważne już wiemy. A co jeśli mamy ochotę na inny napój. Nie jest to oczywiście zabronione ale warto wiedzieć co i w jakich ilościach można spożywać bez obaw o dziecko. Na pewno musisz wystrzegać się wszelkich napojów alkoholowych, nawet w niewielkich ilościach. Etanol negatywnie wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka co w konsekwencji może doprowadzić do różnych dysfunkcji. Dodatkowo warto wystrzegać się również wszelkich napojów gazowanych. W szczególności tych z dużą zawartością cukrów tj. cola, smakowe napoje gazowane czy smakowe wody. Zawierają one ogromne ilości cukrów, konserwantów i barwników. Również słodzone soki nie są najlepszym rozwiązaniem podczas ciąży.

 

Badania opublikowane w 2017 w International Journal of Epidemiology dowodzą, ze spożywanie sztucznie słodzonych napojów w okresie ciąży ma znaczący wpływ na wagę dziecka w momencie narodzin oraz ryzyko nadwagi/otyłości w wieku 7 lat.

Co zatem warto pić? My oczywiście polecamy infuzowane wody, które pozwolą Ci nawodnić organizm w bardzo zdrowy sposób. Owocami które możesz użyć są zdecydowanie cytrusy oraz jabłka, czy gruszki. Jednak nie ma tu restrykcyjnych ograniczeń.

Warto zaopatrzyć się również w naturalne, zdrowe soki. Znajdziesz je wypatrując na etykiecie „SOK 100%”. Zawierają one w sobie mnóstwo witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na rozwój płodu. Oprócz soków pomarańczowych i jabłkowych warto kupić sok pomidorowy, który jest źródłem potasu i sok marchwiowy będący prawdziwą bombą witaminową. Jeśli jesteś fanką herbat to nie odmawiaj ich sobie, jednak pamiętaj aby unikać dużych ilości białych, czarnych lub zielonych herbat. Są one źródłem teiny, która podobnie jak kofeina pobudza organizm i jest odradzana ciężarnym kobietom.

 

A co z kawą?

 

W tym temacie opinii jest wiele. Kawa pita w ciąży nieraz budzi kontrowersje. My jednak, idąc za głosem większości specjalistów, skłaniamy się ku opinii, że zupełne odmawianie sobie kawy nie jest konieczne. Należy natomiast pamiętać o umiarze! Jeden kubek kawy (około 250 ml) jest uważany za bezpieczną dawkę kofeiny jaką kobieta w ciąży może przyjąć. Jeśli natomiast kawa jest Twoim codziennym motorem napędowym to ogranicz ją na czas ciąży do wspomnianych 250 ml dzienne. Kofeina ma negatywny wpływ na przyswajanie żelaza i wapnia, tak niezbędnych w tym wyjątkowym, również dla Twojego organizmy, okresie. Dodatkowo podczas ciąży kofeina metabolizowana jest wolniej. Oznacza to, ze jej wydalenie może potrwać nawet do 1,5 – 3,5 raza dłużej niż zazwyczaj. 

Tak więc, kawa w ciąży? OK, ale z umieram! 

W ramach substytutu warto pomyśleć o kawie zbożowej. Nie zawiera ona kofeiny za to ma w sobie wiele bardzo potrzebnych składników mineralnych i witamin. Na zdrowie ! 😉 

ŹRÓDŁA:

 • “ Żywienie kobiet w okresie ciąży “ Agnieszka Wendołowicz1, Ewa Stefańska1, Lucyna Ostrowska,
  Zakład Dietetyki i Żywienia Klinicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • “Poradnik żyeiwnia kobiet w ciąży”, D. Świątkowska, Instytut Matki I Dziecka
 • “Heat and pregnancy-related emergencies: Risk of placental abruption during hot weather”, He S, Kosatsky T, Smargiassi A, Bilodeau-Bertrand M,Auger N; Environment International Vol. 111, February 2018, Pages 295-300
 • Are You What Your Mother Ate: Maternal Artificially-Sweetened Beverages Intake During Pregnancy and Offspring Growth and Obesity Through Age 7 Years?Yeyi Zhu, Sjurdur F Olsen, Pauline Mendola, Thorhallur I Halldorsson, Shristi Rawal, Stefanie N Hinkle, Edwina H Yeung, Jorge E Chavarro, Louise G Grunnet, Charlotta Granström, Anne Ahrendt Bjerregaard, Frank B Hu, and Cuilin Zhang;  The FASEB Journal 2017 31:1_supplement, 457.1-457.1